top of page

Ucpaný mlékovod

  • Obrázek autora: Markéta Damcová
    Markéta Damcová
  • 9. 6. 2018
  • Minut čtení: 4

Co to vlastně je a jak tomu předcházet? Pokud řešíte akutní stav, možná si pokec okolo přečtete radši později. Můžete přejít na nadpis "Je to tady".


Co to vlastně je?


Na úvod bych ráda napsala, že nejsem lékař a tohle jsou jen doporučení vyplývající z osobních zkušeností a zkušeností dalších žen.


Takže, ucpaný mlékovod, jak už název napovídá vzniká, když se v prsu ucpe žláza, která vede mléko. To může vzniknout, když se dítě z nějakého důvodu méně kojí. Třeba dodržování nevhodných intervalů mezi kojením (Kojit co tři hodiny a podobně). Starší děti mohou udělat nezvykle dlouhou pauzu v kojení. Také může vzniknout jako důsledek přetěžování. Takže vice odpočívat není v mateřství vůbec na škodu, hlavně to platí v šestinedělí. Ucpaný mlékovod nevznikne samozřejmě ihned, chce to nějaký čas. Ale například ženy po porodu jsou k tomu náchlnější. Po porodu se najednou začnou velmi nalívat prsa a při nedostatečné péči k ucpanému mlékovodu může být velmi blízko.


Ucpaný mlékovod bývá často zaměňován se zánětem prsu - mastitidou. Může se v něj vyvinout. Nicméně, než vám lékař předepíše antibiotika, rozhodně si nechejte udělat testy. S ucpaným mlékovodem vám naprosto nepomůžou a jen zbytečné zatíží už tak namáhaný organismus.


V naší zemi je zvykem, že s problémy s kojením/prsy chodí ženy za gynekologem. Ten se ovšem specializuje hlavně na jiné orgány. Někdy může být lepší pomocí dobrá laktační poradkyně.


Jak tomu předejít?


Ze začátku se to projevuje ztěžknutým, naplněným prsem (nebo oběma). V určitém období je to v pořádku, ale mléko musí pravidelně kolovat. Být vypito/odsáto a tvořit se nové. Ale jakmile máme pocit, že dítě méně pije, a prsa začínají být tvrdší nebo se po porodu nalévají, je třeba promasírovávat celé prso a případně i odsát/odstříkat do úlevy. Samozřejmě je nejlepší kojit na požádání, aby se mléko mohlo tvořit podle skutečných potřeb miminka. A pokud je dítě starší, tak aktivně nabízet.


Časem vznikne jistá pravidelnost a mléko se začne tvořit s předstihem. U miminka jsem takto poznala, že už se brzo probudí na kojení - nalily se mi prsa. Režim se samozřejmě neustále mění, ale pokud kojíme na požádání, tělo "ví".


Když zanedbáme první nenápadné příznaky, začínají se tvořit zatvrdlá místa a prso začne být citlivé a později i (velmi) bolestivé na dotyk. Je teplejší a objevuje se lehké zčervenání.

Je to tady.


Nevšimly jste si prvních příznaků a máte bolavé prso, citlivé na dotek, místy i červené a hřeje?


Pro začátek uklidnění. Není to tak strašné, jak to vypadá. Opavdu. Takže pokud jste z toho vyděšené, věřte, že nejpozději do 48 hodin se to velmi výrazně zlepší a často ani není třeba vyhledávat pomoc lékaře. Ale pokud by to trvalo déle nebo se to horšilo, návštěvu doktora určitě zvažte.


I když to může být neskutečně bolestivé, je v takové chvíli nejlepší kojit, kojit, kojit. Jak jen to jde. Dítě je nejlepší odsávačka a i když to může být velmi nepříjemné, je to po chvíli úlevné. Je to nejrychlejší a nejjednodušší cesta. Při kojení je dobré prso zlehka promasírovávat a stlačovat.


Po kojení prso pořádně promasírujte. I mezí kojením, pokud máte pocit, že je to potřeba. Zezačátku třeba jen lehce, co bolest dovolí. A postupně zvyšujte tlak. Pokud je prso tvrdé, začínáme masírovat/mačkat bradavku. Zároveň si ji dobře prohlédněte, jestli na ní není bílá tečka. Pokud ano něčím sterilním, nebo důkladně dezinfikovaným ji opatrně propíchněte. Ale předtím se připravte na vodopád. Měla by následovat okamžitá úleva. Pokud jste tečku zatím nenašly, postupně si promasírujte celé prso a čas od času se vracejte k bradavce a pořádně ji promačkávejte a hledejte tečku. Pokud je možnost doporučuju prso masírovat ve sprše, ať může mléko volně odtékat. Zezačátku masírujte jen velmi zlehka, postupně, jak mléko odtéká, tlak zvyšujte a dostávejte se do prsa hlouběji.

Nikdy neochlazujte prso pokud je plné a tvrdé. Zhoršily byste zatvrdnutí. První nakojte, ideálně i promasírujte ve sprše. A až poté prso ochlazujte.

Ochlazovat můžete třeba zelnými listy. Pokud nejsou k mání, namočená plínka také pomůže. Obklady postupně ochlazujte, začínejte namáčet ve vlažné vodě a postupně vyměňujte za studěnejší. Pozorujte a všímejte si svých prsou. Potřebují jemnou péčíi, ne šok ledovou plínkou nebo zeleninou z mrazáku.


Takže ještě jednou ve zkratce:

  • kojte co nejčastěji

  • po každém kojení i mezi kojením promasírujte

  • promačkávejte bradavku a hledejte bílou tečku

  • postupně ochlazujte

Doufám, že Vám článek pomohl a případně vás i uklidnil. Když mě to potkalo poprvé, tak přestože jsem byla laktační poradkyně a věděla co a jak, nechtěla jsem dělat vůbec nic a jen čekat, až mi prsa samy odpadnou. Druhý případ jsem už zvládla mnohem lépe a rychleji. A potřetí, byť jsem byla velmi blízko a malý odmítal pomoct, (prostě se na dva dny rozhod, že se nekojí), jsem to zvládla i bez odsávačky a bez ucpání mlékovodu, Jen tím, že už jsem rozeznala přicházející příznaky a pečlivě masírovala a odstříkávala. A přestože jsem potom měla pocitově uplně prázdné prsa, mléko samozřejmě bylo a malý si brzy navýšil tvorbu. Protože poptávka určuje nabídku.


Tak tedy přeji všem ženám, aby jim článek pomohl včas a k blokaci vůbec nedošlo. A pokud došlo, držím palce a soucítím. Věřte, že to bude brzy lepší!

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Коментари


bottom of page