Zaměření blogu
- Markéta Damcová
- 28. 2. 2018
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 4. 3. 2018
Už před nějakým časem ve mě uzrálo rozhodnutí psát blog. Problémem bylo, na které téma? Mám tři oblasti, kterýma se dlouhodobě zabývám a všechny jsou pro mě velmi důležité.

Tak jak se rozhodnout? Které dát přednost? Kreatvinímu tvoření? Poporodní péči o ženy a děti? Nebo jak si vést spokojený netoxický život?
O každé oblasti je toho mnoho co říct a každá je pro mě důležitá a nějak prospěšná.
Rozhodla jsem se s něčím začít. A uvidím co z toho bude.
Jenže pak jsem na týden odjela pryč, a začala o věcech přemýšlet z trochu jiné perspektivy. A došlo mi, že vlastně střed, který všechno propojuje se skrývá v poporodní péči.
Hrozně moc mě vytáčí nesmysly a mýty, které se s poporodní obdobím pojí.
Většina důležitých informací je TAK JASNÝCH a TAK SAMOZŘEJMÝCH, ale naprosto SKRYTÝCH pod mýty, marketingem a bludy šířenými pediatry, kterým se v některých ohledech nedostalo jiného vzdělání než od firem prodávájících produkty pro děti.
Spousta lidí slepě věří systému. Byli v tom vychováváni. Ale abych mohla někomu věřit, musím mít jistotu, že má v určitém oboru praxi a znolosti a že pokračuje ve svém vzdělání i po ukončení školy.
Jak můžu věřit rádám o kojení od pediatra, který tuto problematiku probírá za celou dobu studia dvě hodiny. Ještě když je to muž, takže osobní zkušenosti žádné, ale zato u něj pravidelně konají návštěvy prodejci umělé výživy pro děti a informují ho, čím to zase vylepšili a proč je to tak super, dokonalé a vlastně daleko přirozenější než mateřské mléko? Nakonec, sponzory České pediatrické společnosti jsou také Hamánek a Hami (jak si může kdokoliv ověřit nahlédnutím na jejich webové stránky).
Náhoda?
Rozhodně netvrdím, že takoví jsou všichni! To určitě ne a ze srdce děkuji za každého inteligentního doktora, který se s ukončením studia nepřestal vzdělávat a informovat. Takových není nikdy dost. Ale bohužel jich nikdy není dost a rozhodně to nejsou všichni.
Takže je třeba šířit osvětu mezi samotnými matkami. Ať ví na co se ptát. Na co mají právo. O čem by vám doktor měl říct a co jsou poškozující rady. Dát jim sílu a sebevědomu nenechat se manipulovat a trvat na informovaném souhlasu a nenechat se oddělit od dětí, pokud se samy nerozhodnou. A tak dále.
A dnešní trend označovat jakoukouliv ženu, která se zajímá a přemýšlí svou vlastní hlavou, za biomatku a pravděpodobně ještě na hlavu padlou, mě nutí přemýšlet, odkud vítr vane. Proč nemůžeme respektovat svobodnou volbu každé ženy? Každý jsme jiný, takže je jasné, že máme jiné názory a jiné potřeby.
Velmi citlivou skupinu tvoří matky po porodu se svými dětmi. Matky jsou nejisté a velmi snadno manipulovatelné. A bohužel stále existují lékaři, kteří aby dosáhli svého, budou manipulovat a vyhrožovat, že pokud to tak nebude, zabijí sve dítě. To je silný argument a žádný člověk by si neměl dovolit ho použít. A už vůbec ne lékař. Kéž by panoval respekt a úcta mezi pacientem a lékařem na obou stranách.
Pokud vás zajímá, jaké máte vy a vaše děti práva, doporučuju nahlédnout do FB skupiny Podpoříte mne v osvětě? O právech při hospital.- aktivní řešení stížností) pročíst si diskuze a hlavně soubory. Vždycky je dobré znát svá práva a nenechat se bezdůvodně šikanovat.
Všem přeju, aby to nikdy nepotřebovali, aby spolu pacienti i lékaři nacházeli společnou řeč a vyhnuli se nedorozumněním, kvůli nedostatku komunikace a arogance na obou stranách.
A heslo na závěr: Důvěřuj, ale prověřuj.
Nepohlížejte na lékaře jako na nepřátele, ale ani jim bezmezně a nekriticky nedůvěřujte. Vždy může být přínosem poradit se s více odborníky.
Comments